Zener Diode Symbol and Equilibrium Circuit
VZ voltage is set across the diode in reverse condition if diode works in breakdown region i.e. voltage crosses the level VZ across the diode.
Zener Diode Rating (Zener Diode Specification)
Zener Voltage (VZ): It the voltage across Zener diode from cathode to anode when it is biased to operate in Zener breakdown region. This is the value of reverse voltage across diode at which breakdown occurs. This voltage depends on the material used and doping level in the diode. Specified values of VZ are 3.1V, 4.7V, 5.1V, 6.8V, 9.1V, 12.1V, 15.1V, 18.1V, etc.
Power dissipation (PZ): The Zener is normally operated in the reverse biased manner. So it needed to calculate power dissipation which is given by PZM = VZ × IZ
where VZ is Zener voltage and IZ is Zener current in present state.
Maximum Power dissipation (PZM): The Zener is normally operated in the reverse biased manner. So it needed to calculate power dissipation which is given by PZM = VZ × IZM
where VZ is Zener voltage and IZM is maximum Zener current which can be flow in the diode without damaging it because of thermal changes in the diode.
Maximum Zener Current (IZM or IZ,max): IZM is maximum Zener current which can be flow in the diode without damaging it because of thermal changes in the diode. This value is different for different diodes and depends upon the material used and doping level in the diode.
Minimum Zener Current (IZ,min): IZ,min is minimum Zener current which is required to flow in the diode to keep it in breakdown region. It is also defined as the minimum current required by the diode to bring it in breakdown region. It is also known as Zener knee current Izk or break-over current Ibo. Normally this value is 2mA.
Dynamic Zener Resistance (rZ): It is defined as the ratio of change in voltage across diode to change in Zener current. Ideally voltage across diode should be constant or change in voltage across diode should be 0V. So ideally rZ should be zero and practically very low (few Ω).
Mathematically rZ = dVZ/dIZ
We know that a voltage equal to the breakdown voltage is set across the junction when breakdown occurs in the diode. So if larger than VZ voltage is applied across the diode, we get constant voltage across the diode. So if we use Zener diode in shunt to the load, then due to parallel combination, voltage across load becomes regulated (constant) which is equal to the set voltage across the diode i.e. VZ. This the basic concept of designing a shunt regulator using Zener diode. In figure, RL is load resistance and Zener is connected in shunt to load.
Vi is the input voltage applied to the regulator circuit and VL is the voltage applied across the diode in reverse condition.
For limiting the current in the circuit, we require a series resistance RS. The value of RS depends on the requirement of output current to the load.
Calculation of Parameters: Vi and VZ of diode is normally known. Any one of IZM or PZM will also be given. IL is the load current where IL = VL/RL , where RL is load resistance. We can see that RL and IL are reciprocal to each. It means IL increases on decreasing RL and vice versa. VL depends on the situation of calculation, discussed later. Voltage drop or voltage across the series resistance RS , VR = Vi – VL ,
VR can also be calculated as VR = IRRS or IR = VR/RS , where IR is current in RS.
Zener current is calculated as follows:
Applying KCL at cathode node of diode
IR = IZ + IL or IZ = IR – IL
If any one of IZM or PZM is given, then other can be calculated as
PZM = VZIZM or IZM = PZM/VZ
Case 1: RL and Vi both are fixed:
If load as well as input supply is fixed, then our aim will be to check whether diode is ON or not means diode is working in breakdown region or not.
We know that VL is the voltage across the diode. So if we calculate VL in the absence of diode (by removing the diode), we can find its value and compare it with the required voltage to make diode ON that is VZ.
When diode is removed, VL can be calculated by potential division rule
So VL = ViRL/(RL + RS)
If VL < VZ , diode is OFF hence open
If VL ≥ VZ , diode is ON hence replace with a voltage level VZ
If VL < VZ , diode is OFF hence open (the diode is then removed permanently)
So, diode current IZ = 0 mA
From IR = IZ + IL , IR = IL and can be calculated as
IR = IL = VL/RL
Power dissipation in diode
PZ = VZ IZ = VZ × 0 = 0 mWatt
Voltage drop across series resistance
VR = IRRS or VR = Vi – VL
If any one of IZM or PZM is given,
then other can be calculated as
PZM = VZIZM or IZM = PZM/VZ
If VL ≥ VZ , diode is ON hence connected in the circuit and replaced with a voltage level VZ which is in shunt with the load resistance.
In parallel circuit, VL = VZ , (Old value of VL is removed from calculation)
The voltage drop across RS
VR = Vi – VL = Vi – VZ
So IR = VR/RS
and IL = VL/RL = VZ/RL
So IZ = IR – IL
So PZ = VZIZ
If any one of IZM or PZM is given,
then other can be calculated as
PZM = VZIZM or IZM = PZM/VZ
Numerical: (a) For the Zener diode circuit, determine VL, VR, IZ, Pz and IZM.
(b) Repeat part (a) with RL = 3 kΩ.
Solution: Part (a)
RL = 1.2 kΩ,
R= 1kΩ,
Vi = 16V
First remove the diode
Applying potential division rule
VL = ViRL/(RL + R)
VL = 16×1.2/(1.2+1) = 16×1.2/2.2 Volt
Or VL = 8.727 Volt
But VZ = 10 Volt (Given in figure)
So we can see that VL < VZ ,
so diode remains in OFF condition.
So IZ = 0 mA
And PZ = VZ×IZ = 10×0 = 0 mW
VL = 8.727 Volt.
So VR = Vi – VL = 16 – 8.727 or VR = 7.273 Volt
IZM = PZM/VZ = 30mW/10Volt or IZM = 3mA
Part (b)
RL = 3 kΩ, R= 1kΩ, Vi = 16V
First remove the diode
Applying potential division rule
VL = ViRL/(RL + R)
VL = 16×3/(3+1) = 16×3/4 Volt
Or VL = 12 Volt
But VZ = 10 Volt
So we can see that VL > VZ , Diode is ON
So voltage across diode is set as 10Volt
hence VL = VZ = 10 Volt
Now VR = Vi –VL = 16 –10 = 6 Volt,
Or VR = 6 Volt
So IR = VR/R = 6V/1kΩ = 6mA
So IL = VL/RL = 10V/3kΩ = 3.333 mA
So IZ = IR – IL = 6 – 3.333 = 2.667 mA
So IZ = 2.667 mA
So PZ = VZ×IZ = 10× 2.667 = 26.67 mW or PZ = 26.67 mW
Now IZM = PZM/VZ = 30mW/10Volt or IZM = 3mA
Case 2: RL is fixed and Vi is variable:
In this case, our aim is to calculate the range of Vi for which output voltage is maintained or regulated or constant.
Means we have to calculate Vi,min and Vi,max (Range of Vi) for which VL = VZ.
First we have to calculate the minimum required input voltage with the help of potential division rule keeping output voltage VL just equal to VZ as follows
So VL = VZ = Vi,minRL/(RL + RS)
Or Vi,min = VZ(RL + RS)/RL
Now calculate maximum input voltage:
Maximum Zener current IZM is known.
So IR,max = IZM + IL
So VR,max = IR,maxRS (1)
But VR,max = Vi,max – VL (2)
Equating equation (1) and (2), we get
Vi,max – VL = IR,maxRS
or Vi,max = IR,maxRS + VL
So range of Vi Vi, min = VZ (RL + RS)/RL and VI, max = IR, max RS + VL
Numerical: Determine the range of values of Vi that will maintain the diode in ON state for the given network in figure.
Solution: VL = VZ = 20V, IZM = 60 mA
RS = 220Ω = 0.22 kΩ, RL = 1.2 kΩ
Vi,min = VZ(RL + RS)/RL
= 20×(1.2+0.22)/1.2
= 20 ×1.42/1.2 = 23.667 Volt
So Vi,min = 23.667 Volt
Now IL = VL / RL = 20V / 1.2 kΩ = 16.667 mA
So IR,max = IZM + IL = 60 mA + 16.667 mA = 76.667 mA
So Vi,max = IR,maxRS + VL
= 76.667 mA × 0.22 kΩ + 20 V = 36.867 Volt
So Vi,max = 36.867 Volt
So, Range of Vi = 23.667 Volt to 36.867 Volt
Case 3: Vi is fixed and RL is variable:
In this case, our aim is to calculate the range of RL for which output voltage is maintained or regulated or constant.
Means we have to calculate RL,min and RL,max (Range of RL) for which VL = VZ.
First we have to calculate the minimum required load resistance with the help of potential division rule keeping output voltage VL just equal to VZ as follows
So VL = VZ = ViRL,min/(RL,min + RS)
Or VZRL,min + VZRS = ViRL,min
Or ViRL,min – VZRL,min = VZRS
Or (Vi – VZ)RL,min = VZRS
Or RL,min = VZRS /(Vi – VZ)
And IL,max = VL/RL,min = VZ/RL,min
For calculating RL,max , we should proceed as follows
Maximum Zener current IZM is known. Remember VL = VZ
Now calculate VR = Vi – VL = Vi – VZ
So IR = VR/RS (Constant)
Now IR = IZ + IL or IL = IR – IZ. So IL,min = IR – IZM
So RL,max = VL/IL,min
Or RL,max = VZ/IL,min
So range of RL RL,min = VZRS /(Vi – VZ) to RL,max = VZ/IL,min
And range of IL IL,min = IR – IZM = VR/RS– IZM to IL,max = VZ/RL,min
Numerical: For the network of figure, determine the range of RL and IL that will result in VRL being maintained at 10V. Also calculate maximum wattage rating of diode.
Solution: VL = VZ = 10V, IZM = 32 mA
RS = 1 kΩ, and Vi = 50V
Now, RL,min = VZRS /(Vi – VZ)
= 10×1/(50 – 10) = ¼ =0.25 kΩ
So, IL,max = VZ/RL,min = 10/0.25 = 40 mA
So RL,min = 0.25kΩ and IL,max = 40 mA
Now IR = VR/RS = (50 – 10)/1 = 40 mA
So IL,min = IR – IZM = 40 – 32 = 8 mA
And RL,max = VZ /IL,min = 10V / 8mA = 1.25 kΩ
So RL,max = 1.25kΩ and IL,max = 8 mA
Answer: Range of RL = 0.25 to 1.25 kΩ and Range of IL = 8 mA to 40 mA












Lovely explaination. 👍👍
ReplyDelete